Latem najwięcej problemów sprawia nam wybór idealnego kostiumu kąpielowego, jesienią i zimą – płaszcza oraz puchówki. Odnoszę wrażenie, że niezależnie od zasobności portfela, wciąż trudno o wersję idealną. I nie mam tu oczywiście na myśli fasonu czy koloru, bo tych nie brakuje, ale doskonały, dopasowany do warunków atmosferycznych skład materiału. Od razu pominę cienkie płaszcze wykonane z bawełny, wiskozy i materiałów syntetycznych, noszone w chłodniejsze letnie wieczory oraz nieliczne wiosenne dni. Sama mam takie dwa i wiem, jak rzadko po nie sięgam. Jesienią zupełnie się nie sprawdzają!
Płaszcz jesienny ma nas chronić przed wiatrem i deszczem, ale też niższą temperaturą zwiastującą nadejście zimy. Coraz częściej spotykam się z głosami o pozytywnych właściwościach materiałów naturalnych i negatywnych w przypadku syntetyków. Prawda jednak leży po środku. Ochronę przed wiatrem i deszczem zapewnią bowiem włókna syntetyczne – poliester i poliamid. Są bardzo wytrzymałe, odporne na ścieranie i rozrywanie. Nie mają właściwości higroskopijnych (nie wchłaniają wody), dlatego sprawdzają się w przypadku wierzchnich warstw płaszczy czy kurtek. Są nieprzemakalne i szybkoschnące, co w tym przypadku stanowi dodatkową zaletę. W związku z tym, że nie przepuszczają wody oraz wiatru, można odnieść wrażenie, że jest nam cieplej. Tymczasem jedynym włóknem, które ochroni nas przed zimnem będzie wełna. Do produkcji płaszczy zazwyczaj używana jest wełna owcza. W przeciwieństwie do włókien syntetycznych, wełnę cechuje wysoka higroskopijność i komfort noszenia.
Zważając na wszystkie te czynniki, idealny jesienny płaszcz miałby jakieś 30-50% wełny, 50-70% poliestru lub poliamidu oraz podszewkę wykonaną z wiskozy. Płaszcz o podobnym składzie w warunkach zimowych nie będzie dostatecznie grzał, ale jesienią okaże się w sam raz. Wełna zapewni ochronę przed pierwszymi niskimi temperaturami. Dzięki dużej domieszce włókien sztucznych, płaszcz sprawdzi się w wietrzne i deszczowe dni, a do tego nie zniszczy i nie zmechaci po jednym sezonie. Podszewka z wiskozy – znajdująca się najbliżej ciała – dodatkowo zwiększy komfort noszenia ze względu na wysoką higroskopijność oraz miękkość (lepszą niż w przypadku bawełny).
O ile możliwym jest znalezienie wełnianego płaszcza z dużą domieszką włókien syntetycznych, to o podszewkę z wiskozy jest już znacznie trudniej! Dlatego zazwyczaj idziemy w tej kwestii na kompromis. Przy podszewce z poliestru (która występuje najczęściej), warto więc zwrócić uwagę, by rzeczy, które mamy na sobie pod płaszczem, były wykonane z naturalnych, odprowadzających wodę materiałów.
Kilka tego typu płaszczy znalazłam na stronie Domodi. Moje typy dodaję na samym dole wpisu. Domodi jest serwisem z wyszukiwarką ofert sklepów on-line. To coś w rodzaju wirtualnego centrum handlowego, gdzie w jednym miejscu zgromadzono asortyment kilkuset marek i sklepów. To duże ułatwienie w przypadku zakupów w sieci, oszczędność czasu oraz pieniędzy. Nie trzeba wychodzić z domu, przeszukiwać dziesiątek stron, pamiętać ich adresów i nazw.
Dzięki aplikacji mobilnej, możecie dokonywać zakupów także z perspektywy telefonu. Korzystam z tej opcji zazwyczaj podczas podróży albo czekając w godzinnej kolejce do lekarza. Panel jest bardzo przystępny, a liczbę produktów bez problemu zawęzicie, nakładając filtr ceny, wybierając marki, sklepy, kolor, rozmiar, wzór, materiał, styl, a nawet porę roku. Wszystkie te zabiegi pozwolą skrócić czas zakupów oraz łatwiej odszukać konkretną rzecz, dopasowaną do naszych potrzeb.
Tu ściągniecie aplikację: Domodi na Androida i Domodi na iPhone’a.
Poniżej kilka propozycji jesiennych płaszczy w przystępnych cenach. Licząc od lewej: Missu Design (brudny róż), Bonprix (czarny), 2nd Day (szary).
Bonprix (w jodełkę), Mint&Berry (szary), Filippa K (czarny)
Kasia
Poproszę o więcej takich poradników!
Bartosz
A widzisz, nie wiedziałem, że syntetyki mają takie właściwości. Patrzyłem na nie jak na zło wcielone.
Anonim
Ale Ty się zmieniasz z czasem z wyglądu! I to w tę dodbrą strone. Chciałabym się tak starzeć.
kapuczina
Mam nadzieję, że do starości jeszcze mi trochę zostało 😉
Kaśka
Zostało, zostało 🙂
Myślę, że anonimowej przedmówczymi nie chodziło o to, że jesteś stara. Jednak prowadzisz ten blog od 5 lat! To szmat czasu, a Ty z każdym rokiem jesteś szczuplejsza i ładniejsza.
Podpis
A zrobisz taki poradnik o okryciach wierzchnich na zimę?
kapuczina
Postaram się 😉
Anonim
Podoba mi się Twój minimalistyczny styl.
Beatka
Bardzo klimatyczne zdjęcia i pomocny wpis 🙂 A Domodi jest super, korzystam od dawna!
Monika
skąd jest ten płaszcz? pozdrawiam 🙂
kapuczina
Moniko, marka nazywa się ZNU.
Asia
Z aplikacji zakupowych ja polecam mzakupy.com, bo mają zebrane w jednym miejscu promocje z wielu sklepów internetowych. Łatwo ustrzelić fajne rzeczy 😀
Alpaka
Hej, a czy ktoś z Was posiada płaszcz z alpaki? Myślę, że ten nowy trend na sezon jesień-zima z roku na rok będize zdobywał coraz to więcej zwolenniczek. Pozdrawiam
Ocieplacze Wełniane
Najlepsze płaszcze to te wykonane z naturalnych włókien jak wełna lub kaszmir. Ich zakup można potraktować jako inwestycję, gdyż będą w idealnym stanie przez długi czas. Oczywiście nasze ciało będzie utrzymywało w nich odpowiednią temperaturę dzięki naturalnym właściwościom termoregulacyjnym wełny.