Jakie cechy ma moda streetwear?

Artykuł partnera

Znasz modę w streetwear i wiesz, czym się charakteryzują tego typu ubrania? A może szukasz inspiracji, żeby uporządkować swoją szafę i wypracować własny styl? Niezależnie od tego, co sprawiło, że czytasz ten artykuł, wiedz, że uliczna moda wciąż zyskuje na popularności. Kto wie, może już nawet masz streetwearowe ciuchy i nawet o tym nie wiesz? Poniżej wymienimy najważniejsze cechy mody streetwear. Zaraz się przekonamy, czy ten styl jest dla Ciebie!

Streetwear – krótka historia, skąd to się wzięło

Zacznijmy od historii, ale to będzie inna historia niż w szkole – bez wielkich nazwisk i bez dat. Szukając korzeni stylu streetwear, należy cofnąć się do lat 70. XX wieku. To właśnie wtedy w USA zaczęto eksperymentować z nudnym, sztampowym ubiorem. Początkowo streetwear był związany z subkulturami surferów, skaterów oraz hip-hopowców. Miłośnicy windsurfingu szczególnie upodobali sobie luźne t-shirty z kolorowymi napisami w stylu graffiti. Taki ubiór można było zobaczyć, spacerując wśród młodych ludzi na plażach w Kalifornii. Mówi się, że inspiracją dla surferów był Shawn Stussy – producent desek surfingowych i założyciel marki, której nazwa pochodzi od jego nazwiska.

Równolegle w Nowym Jorku dynamicznie rozwijała się kultura hip-hopowa. Raperzy chętnie sięgali po luźne koszulki oraz spodnie z obniżonym stanem, a do tego koniecznie buty sportowe. Wiele osób polubiło ten styl, widząc swoich ulubionych wykonawców.

Na bazie tych modowych przemian stopniowo zacząć się wykształcać nowy, charakterystyczny styl ubierania, który zyskał szerokie zainteresowanie. Dziś streetwear to sposób ubierania, który nie jest związany z żadną subkulturą czy grupą społeczną. Po wygodne ciuchy tego typu sięgają ludzie na całym świecie, niezależnie od tego, ile mają lat, jakiej słuchają muzyki i jak lubią spędzać czas.

Streetwear – charakterystyczne cechy

Najważniejszą zasadą dla stylu streetwear jest… brak jakichkolwiek zasad!
Musisz pamiętać, że stylizacje streetwearowe powstały z potrzeby wyróżnienia się z tłumu i pokazania własnej odrębności i kreatywności. Jeśli szukasz stylu, który pomoże Ci najlepiej wyrazić siebie, to może być właściwy trop!

No, ale skoro nie ma żadnych reguł, to jak poznać, co jest stylizacją streetwear, a co nią nie jest? Łatwo to ocenisz, zwracając uwagę na charakterystyczne cechy tych stylizacji.

Jakie określenia najlepiej oddają ducha streetwearowych stylizacji?

  • Wygoda – ubrania w stylu streetwear mają być przede wszystkim wygodne. Nie powinny cisnąć, drapać ani ograniczać swobody ruchu. Wyobrażasz sobie, by jeździć na desce albo uprawiać parkour w ubraniu, które jest niewygodne? Nie ma mowy!
  • Luz – czy ubranie powinno być dobrze dopasowane do ciała i podkreślać sylwetkę? W stylu streetwear możesz o tym zapomnieć! Luźne bluzy i spodnie to najlepszy przykład na to, że streetwear idzie w zupełnie innym kierunku. Ubrania oversize, uniwersalne fasony dla dziewczyn i chłopaków, swobodne łączenie ze sobą różnych części garderoby – właśnie o to tutaj chodzi!
  • Oryginalność – moda streetwear ma za zadanie łamać schematy i zaskakiwać. Dlatego tworząc stylizacje w tym nurcie można robić praktycznie wszystko. Jaskrawe kolory, naszywki, cekiny – każdy sposób jest dobry, żeby się wyróżnić.

Moda streetwear – podsumowanie

Jak myślisz, czy uliczna moda jest dla Ciebie atrakcyjna? Pewnie odpowiesz twierdząco, jeśli lubisz się czasem wyrwać ze sztywnych ram i spróbować czegoś nowego. Popularność mody streewear to nie przypadek. Wiele osób dostrzega w tym stylu ubierania coś atrakcyjnego i sięga po takie ubrania na co dzień.

Chcesz zobaczyć przykłady ubrań w stylu streetwear? Zobacz stronę 2005!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.