DIY: Skórzane uchwyty do szafek

Dziś pierwsze zapowiadane mieszkaniowe DIY, a w nim skórzane uchwyty do szafek. Postanowiłam odnowić szafę z Ikei, którą zastałam w takim stanie. Na szczęście uroczą panią ze zdjęcia udało się wymazać wodą z płynem. Jeden z pierwotnych uchwytów szafy był uszkodzony, więc decyzję o zmianie rączek wymusiła nie tylko estetyka 🙂

Co będzie Ci potrzebne?

skóra naturalna
nożyk z łamanym ostrzem
linijka lub deseczka
wkręt
śrubokręt
złote śrubki + nakrętki
piłka do metalu
papier ścierny do metalu

IMG_8209

Możesz wykorzystać skórę naturalną z nienoszonej torebki albo paska. Ja takich nie miałam i nie chciało mi się chodzić po secondhandach w poszukiwaniu odpowiedniego materiału. Nie udało mi się też dostać go u kaletnika ani szewca, więc zamówiłam fragment skóry licowej o grubości 4 mm z sieci. Zależało mi, by rączki miały odpowiednią grubość i nie straciły formy podczas późniejszego użytkowania.

 • Za pomocą nożyka wytnij paski o równej szerokości. Do linii cięcia przyłóż jakiś prosty przedmiot (linijkę lub deseczkę). Następnie zrób dziurki w miejscach, w których mają być przyczepione rączki. Ja użyłam wkrętu, ale na pewno są też inne sposoby (np. rozgrzany gwóźdź). Powiększ dziurkę za pomocą gładkiego narzędzia. Może to być śrubokręt.

IMG_8213

 • Rączki do szafek przymocuj przy użyciu ładnych śrubek. Ja wybrałam mosiężne.

IMG_8219

 • Następnie zetnij końcówki, które wystają z nakrętek, tak żeby nie haczyły później o zawartość szafy. Ostatnim etapem jest ich dokładne zeszlifowanie za pomocą papieru ściernego.

IMG_8229

Gotowe!

IMG_7825IMG_7835

Comments

 1. Anonim Odpowiedz

  Fantastyczny pomysł! Pewnym minusem takiego rozwiązania będzie fakt, iż ciężko będzie utrzymać takie rączki w czystości, ale ogólnie bardzo mi się ten pomysł podoba 🙂

 2. Kamil Odpowiedz

  heh, na szczęście takie rączki łatwo wymienić jak się pobrudzą 😉

 3. asztonka Odpowiedz

  Świetnie to wygląda!

 4. Iwona Odpowiedz

  witam serdecznie, świetny pomysł! Czy może Pani podać link gdzie taką skórę można kupić – proooszę.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.