25 filmów na lato z COVIDEM

Na pewno się ze mną zgodzicie, że wakacje 2020 zapamiętamy na długo. Są jedyne w swoim rodzaju. Teoretycznie można podróżować, jednak obecna dość niepewna sytuacja sprawia, że wielu z nas rezygnuje z dalekich wypraw. Żeby Wam to trochę zrekompensować, a może urozmaicić długie, ciepłe wieczory, zostawiam listę 25 filmów! Jestem przekonana, że wielu z nich jeszcze nie widzieliście.

Jedz, módl się i kochaj

„Eat Pray Love”, 2010, reż. Ryan Murphy

Jedz módl się i kochaj

Elizabeth (grana przez Julię Roberts) dochodzi do wniosku, że jej obecne życie nie wygląda tak, jak by sobie tego życzyła. Zostawia wszystko i jedzie… nie w Bieszczady, ale do równie ciekawych miejsc – Italii, Indii i Indonezji. Jest to niesamowita podróż. Nie tylko ze względu na piękne krajobrazy. Bohaterka na nowo odkrywa siebie i miłość.

Gloria Bell

2018, reż. Sebastian Leilo

Gloria Bell

Opowieść o dojrzałej kobiecie (Julianne Moore), która przeżywa drugą młodość. Imprezuje i miewa przelotne romanse. W jednym z klubów poznaje rozwodnika Arnolda (John Turturro), który jest niepoprawnym romantykiem. Nowa sytuacja obfituje w wiele wyzwań. Wchodzenie w związek po pięćdziesiątce nie jest łatwe. Czy różni się jednak bardzo od związków młodych osób?

Tamte dni, tamte noce

„Call me by your name”, 2017, reż. Luca Guadagnino

Tamte dni tamte noce

Jest to niezwykły film, którego akcja rozgrywa się na włoskiej prowincji lat 80. Gdy do malutkiej wioski, w której mieszka młody Elio (Timothee Chalamet), przyjeżdża 24-letni Amerykanin, chłopak nie jest zachwycony nowym towarzyszem. Tym bardziej, że jest on jego dokładnym przeciwieństwem. Z czasem jednak introwertyczny bohater przekonuje się do Olivera (Armie Hammer). Między mężczyznami zaczyna rodzić się nowe uczucie…

Kocha, lubi, szanuje

“Crazy, Stupid, Love.”, 2011, reż. Glenn Ficarra/ John Requa

Kocha lubi szanuje

Czy prawdziwa miłość i bratnia dusza istnieją? Film opowiada historię trzech mężczyzn w rożnym wieku. Mamy tu dojrzałego ojca, dwudziestokilkulatka korzystającego z życia i nastolatka. Wszyscy oni szukają… jak się później okazuje miłości. To niebanalna komedia romantyczna, która bawi i wzrusza. Spora w tym zasługa genialnej obsady. W „Kocha, lubi, szanuje” wystąpili tacy aktorzy jak: Ryan Gosling, Emma Stone, Julianne Moore i Steve Carell.

Wszystkie nieprzespane noce

 (2016, reż. Michał Marczak)

Wszystkie nieprzespane noce

Dzieło polskich twórców opowiadające perypetie trójki przyjaciół. Film ten ukazuje wiele sytuacji, które towarzyszą młodym dorosłym w ich codziennym życiu, takich jak: rozstania, nowe związki, huczne domówki i nadmorskie festiwale. „Wszystkie Nieprzespane Noce” posiada bardzo specyficzną narrację, która jednych zachwyca, innych zaś zupełnie zniechęca.

Niebiańska plaża

 „The Beach”, 2000, reż. Danny Boyle

Niebiańska plaża

Amerykańsko-brytyjski dramat, w którym główne rolę grają Leonardo DiCaprio i Tilda Swinton (czy to nie jest wystarczający powód do obejrzenia tego filmu?). Postać grana przez DiCaprio postanawia porzucić dotychczasowe życie i wyjechać na wyspę. Na miejscu okazuje się, że wyspa nie przypomina luksusowego kurortu jak z pocztówek albo ofert biura podróży. Jest to bowiem śmiertelnie niebezpieczne miejsce.

Zakochani w Rzymie

„To Rome With Love”, 2012, reż. Woody Allen

Zakochani w rzymie

Film reżyserii W.Allena, który również w nim gra. Do obejrzenia tej produkcji niewątpliwie przekonuje gwiazdorska obsada. W filmie wystąpili bowiem tacy aktorzy jak: Penelope Cruz, Alec Baldwin, Jesse Eisenberg, Ellen Page, Roberto Benigni. Jest to prawdziwa gradka dla koneserów kina. Ta lekka, wakacyjna komedia opowiadająca o perypetiach miłosnych ma też drugie dno, a tym samym skłania widzów do refleksji. Do obejrzenia zarówno przez młodych, którzy utożsamiają się z Johnem i Monicą, ale też dla dojrzałych osób wspominających razem z Johnem lata swojej młodości.

Millerowie

“We’re the Millers”, 2013, reż. Rawson Marshall Thurbe

Millerowie

Jest to wakacyjne kino drogi w nowym wydaniu. Film opowiada o dilerze (Jason Sudeikis), który aby ratować swoje życie, musi przetransportować marihuanę do Meksyku. Aby nie wzbudzać podejrzeń, próbuje upozorować przemyt tak, by wyglądał jak rodzinny wakacyjny wyjazd. Jego rodziną będą przypadkowi ludzie: sąsiadka/striptizerka (Jennifer Aniston), niedoszły klient (Will Poulter) i żyjąca na ulicy nastolatka (Emma Roberts). Postaci osadzone w nowych dla siebie rolach z czasem zaczynają się z nimi utożsamiać.

Basen

„La Piscine”, 1969, reż. Jaques Deray

Basen

Saint-Tropez, upalne lato, para kochanków oraz piękna willa z basenem – brzmi jak idealne wakacje. Do czasu! Ich miłosne uniesienia kończą się, gdy do St. Tropez przyjeżdża były kochanek głównej bohaterki. Po pewnym czasie między mężczyznami dochodzi do konfrontacji. Jest to film, którego narracja wciąga widza do tego stopnia, że prawie czuje on prażące słońce Lazurowego Wybrzeża.

Co gryzie Gilberta Grape’a 

“What’s Eating Gilbert Grape”, reż. Lasse Hallström, 1993

Co gryzie Gilberta Grape

Poruszający film o nietypowej rodzinie z niewielkiej, amerykańskiej miejscowości. Najstarszy syn (Johnny Depp) utrzymuje dom, pracując w sklepie spożywczym. Oprócz tego Gilbert zajmuje się swoją matką (która po samobójstwie męża zaczęła tyć i przestała wychodzić z domu), dwiema siostrami i chorym umysłowo bratem (młody Leonardo DiCaprio). Smutne życie Gilberta odmienia dopiero Becky (Juliette Lewis), która staje się jego nadzieją na lepsze jutro.

500 dni miłości

“(500) Days of Summer”, 2009, reż. Marc Webb

500 dni miłości

Tom (Joseph Gordon-Levitt) utrzymuje się z pisania tekstów na kartki z życzeniami. W drodze do pracy spotyka Summer (Zooey Deschanel), nowa asystentkę jego szefa. Dziewczyna nuci piosenkę, która jak się potem okazuje, jest jedną z ulubionych piosenek Toma. Jest to: „There is a light that never goes out”. Para szybko zbliża się do siebie, by w konsekwencji spędzić razem 500 dni. Cały film został zbudowany na bazie wspomnienia Toma, który po rozstaniu rozpamiętuje swój związek z Summer. Ta wzruszająca i zabawna historia pokazuje, że ludzie, którzy teoretycznie pasują do siebie jak ulał, w rzeczywistości mogą bardzo się różnić.

Śniadanie u Tiffany’ego

“Breakfast at Tiffany’s”, 1961, reż. Blake Edwards

Śniadanie u Tiffanyego

Ten film w reżyserii B. Edwardsa określany jest mianem “klasyka”. Przedstawia perypetie pięknej Holly (Audrey Hepburn), która dzięki pieniądzom swoich adoratorów może sobie pozwolić na wystawne życie. Kiedy do eleganckiej nowojorskiej kamienicy, w której mieszka Holly, wprowadza się przystojny pisarz Paul (George Peppard), życie kobiety zostaje wywrócone do góry nogami. Warto wspomnieć, że mężczyzna, podobnie jak główna bohaterka, żyje z pieniędzy innych ludzi. Na początku relacja bohaterów jest głównie przyjacielska, lecz wkrótce Paul i Holly stają przed trudnym wyborem. Czy para jest w stanie zrezygnować z dotychczasowych wygód dla rodzącego się między nimi uczucia?

Pamiętnik

“The Notebook”, 2004, reż. Nick Cassavetes

Pamiętnik

Flagowy przykład melodramatu, czyli historia, w której miłość pokonała wiele przeszkód, takich jak różnice klasowe, niechęć ze strony rodziców oraz próba czasu. Większość akcji rozgrywa się w latach 40., dzięki czemu widz może podziwiać wspaniałe stylizacje oraz pięknie urządzone wnętrza z tego okresu. W rolach głównych: Rachel McAdams i Ryan Gosling. Polecam na letnie, nostalgiczne wieczory przy lampce wina.

Bezsenność w Seattle

“Sleepless in Seattle”, 1993, reż. Nora Ephron

Bezsenność w Seattle

Dramat przedstawiający historię relacji Sama (Tom Hanks) i Annie (Meg Ryan) w reżyserii Nory Ephron. Pewnego dnia kobieta słyszy w radiu opowieść syna Sama (Ross Malinger), który szuka nowej partnerki dla niedawno owdowiałego ojca. Annie poruszona całą historią postanawia rzucić wszystko i jechać do Seattle, aby odnaleźć Sama i jego syna.

Marzyciele

“The Dreamers”, 2003, reż. Bernardo Bertolucci

Marzyciele

Film o francuskim rodzeństwie (Eva Green i Michael Pitt), które pod nieobecność rodziców zaprasza do domu amerykańskiego rówieśnika, uczącego się w Paryżu. Trójka idealistów i kinomanów spędza ze sobą kilka kolejnych dni (i nocy), badając granicę swojej cielesności oraz emocji. Akcja filmu rozgrywa się podczas strajku studentów w 1968 roku.

Rejs

(1970, reż. Marek Piwowski)

Rejs

Film ten jest jednym z klasyków PRL-u i mimo że został stworzony 50 lat temu, nadal świetnie się go ogląda. Gapowicz zostaje uznany za animatora zajmującego się organizacją różnych zabaw i atrakcji dla uczestników rejsu. Atmosfera panująca w filmie jest raczej spokojna (miłośnik kina akcji nie powinien sięgać po tę pozycję). Płynie niczym statek po Wiśle, a to wrażenie pogłębia muzyka Wojciecha Kilara. Niektóre sceny i dialogi są satyryczne, wręcz absurdalne. I dla tego absurdu warto go obejrzeć.

Mamma Mia!

 (2008, reż. Phyllida Lloyd)

Mama mia

Jest to znana na całym świecie komedia romantyczna nagrana w formie musicalu, której akcja ma miejsce na pięknej greckiej wyspie. Film ten może nie jest arcydziełem (dostał nawet Złotą Malinę), ale na pewno będzie miłą atrakcją na ciepły, letni wieczór. Musical przedstawia historię Sophie, która wkrótce bierze ślub. Bohaterka nie zna swojego ojca. Po przeczytaniu pamiętnika mamy z czasów młodości, postanawia zaprosić na uroczystość swoich potencjalnych ojców. Produkcji nie można odmówić dwóch rzeczy: świetnej obsady (Meryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth) oraz porywających hitów lat 80. Kultowe piosenki Abby sprawiają, że widz ma ochotę zerwać się z kanapy, tańczyć i śpiewać razem z bohaterami.

Dirty Dancing

(1987, reż. Emile Ardolino)

Wakacyjny klasyk z Patrickiem Swayze’m i Jennifer Grey w rolach głównych. Komedia romantyczna opowiada historię nastolatki o imieniu Baby, która będąc na wakacjach zostaje partnerką taneczną (i nie tylko) zawodowego tancerza Johnny’ego. To kultowy film nagrodzony Oscarem i Złotym Globem, do którego chętnie się wraca.

Wolny dzień Ferrisa Beullera

“Ferris Beuller’s Day Off”, 1986, reż. John Huges

Wolny dzień Ferrisa Beullera

Ferris (Matthew Broaderick) symuluje chorobę, żeby nie pójść do szkoły, a następnie zaprasza znajomych na przejażdżkę Ferrari swojego ojca. W pogoń za Beullerem rusza dyrektor szkoły, który próbuje udowodnić, że uczeń wcale nie jest chory. Masz ochotę uciec przed codziennymi obowiązkami? Weź przykład z Ferrisa!

Śmietanka towarzyska

“Cafe Society”, 2016, reż. Woody Allen

Śmietanka towarzyska

Akcja filmu rozgrywa się w latach 30. w Hollywood. Do LA przyjeżdża młody nowojorczyk (Jesse Eisenberg) z zamiarem znalezienia pracy w firmie wuja ( Steve Carell), agenta gwiazd. Na miejscu chłopak poznaje Vonnie (Kristen Stewart), dla której od razu traci głowę. Bobby nie spodziewa się, że ta znajomość zmieni całe jego życie.

Forrest Gump

(1994, reż. Robert Zemeckis)

Forrest Gump

Kultowy film opowiadający historię mężczyzny o imieniu Forrest (Tom Hanks), który ma bardzo niski iloraz inteligencji oraz niedowład kończyn. Ten dorosły mężczyzna zachowuje jednak dziecięcą ciekawość i naiwność. Obserwujemy jego życie, miłość do przyjaciółki z dzieciństwa oraz walkę z chorobą, a wszystko to na tle największych wydarzeń XX wieku, w tym wojny w Wietnamie.

Amélie

2001, reż. Jean-Pierre Jeunet

Amelie

Amelia (Audrey Tautou) jest dorosłą kobietą z dziecięcą wrażliwością i fantazją. Kobieta znajduje w swojej łazience pudełko z pamiątkami z dzieciństwa poprzedniego mieszkańca. Niczym dobra wróżka, Amelia, postanawia odnaleźć dziecko, do którego należą bezcenne przedmioty. Film zachwyca malowniczymi kadrami oraz harmonijną ścieżką dźwiękową. Całość tworzy fantazyjną, wręcz baśniową atmosferę.

Duża Ryba

„Big Fish”, reż. Tim Burton, 2003

Duża ryba

Filmy w reżyserii Tima Burtona opowiada historię syna, który przed śmiercią ojca stara się ułożyć sobie w głowie jego biografię. Ojciec (Alberta Finney) ma w zwyczaju koloryzować historie na temat swoich dokonań, więc syn próbuje dociec, co było prawdą, a co fikcją. W filmie zobaczymy też muzę (i byłą żonę) Burtona, czyli Helenę Bonham Carter.

Paryż jest nasz

“Paris est à nous”, 2019, Elisabeth Vogler

Paryż jest nasz

To burzliwa historia dziewczyny mieszkającej w Paryżu, w którym trwają strajki i zamieszki. Mimo że fabuła wydaje się być prosta, to dzieło Vogler jest metaforyczne, miejscami niejasne oraz pełne niedopowiedzeń. Dlatego też samo „dzianie się” nie jest w nim kluczowe. To nostalgiczny film, który polecam na deszczowe dni.

Baby Driver

(2017, reż. Edgar Wright)

Baby driver

Historia młodego chłopaka (Ansel Elgort), który został zmuszony do pracy w roli kierowcy podczas napadu na bank. Całą historię poznajemy z jego perspektywy, również przez słuchawki jego iPoda. Nie jest to zwykła „strzelanka”, raczej zabawne kino akcji. W filmie przeplatają się różne sceny z życia Baby’ego – miłosna relacja z kelnerką Deborą (Lily James), perypetie z podopiecznym i działalność mafijna.


Filmy wybrała i opisała dla Was Paulina Spryngacz
Redakcja: Karolina Żuk, Paulina Rudnicka

Comments

  1. Joanna Bronicka Odpowiedz

    Wieki nie widziałam filmu Niebiańska plaża. Muszę sobie powtórzyć, bo to super film!

  2. Kornelia Odpowiedz

    Super wpis! Idealny na dzisiaj, gdy plany na weekend jeszcze się nie wyklarowały. Część z tych filmów baaardzo dobrze znam i uwielbiam, a kilka dawno miałam w planie obejrzeć i zawsze gdzieś to umykało. Dzięki za podsumowanie i z pewnością skorzystam 🙂

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.