FAK MAJ LAJF – pierwsza powieść Marcina Kąckiego

Fak maj lajf - powieść o życiu mediów, brukowców, celebrytów

Do reszty stabloidyzowany, zepsuty i brudny – tak maluje się świat w pierwszej powieści dziennikarza „Gazety Wyborczej” i reportera „Dużego Formatu”, Marcina Kąckiego. Zarówno postacie, jak i wydarzenia są literacką fikcją, powstałą na bazie plotek, niedopowiedzeń i miejskich mitów. Sądząc jednak po wcześniejszych publikacjach autora i specyfice jego pracy, opisuje on świat, który zna na wylot. I na pewno nie ogląda go przez różowe okulary.

„Tylko Życie” to tytuł tabloidu, wokół którego zbudowana jest cała fabuła książki. Ten i „Życie na gorąco” to ostatnie, jakie uchowały się w dobie darmowych treści w Internecie. Z jednej strony oglądamy świat  jego pracowników – oprawców, z drugiej zaś celebrytów, którzy, choć nie są bez skazy, pełnią w tej układance rolę ofiar. Tę plugawą i nieco odrealnioną rzeczywistość Kącki osadza w równie brudnych realiach zwykłych ludzi. Na próżno szukać tam pozytywnych aspektów opisywanego świata. Część z Was uzna tę powieść za pesymistyczną, inni – za cyniczną albo satyryczną. Sądzę, że łączy ona wszystkie te cechy.

Fak maj lajf - powieść o życiu mediów, brukowców, celebrytów

Autor opisuje upór oraz metody paparazzi, jakie stosują, by zrobić jak najbardziej kompromitujące zdjęcia. W tym celu uciekają się do szantażu, wynajmując „pomocniczki”, które prowokują celebrytów i udają ich kochanki. Celebryci zaś szukają poklasku w mediach, bo te są dla nich gwarancją kolejnych angaży, a co za tym idzie – pieniędzy. Role się odwracają, kiedy Lebioda (szef tabloidu) staje się ofiarą własnych praktyk. W sieci pojawia się serwis o niechlubnej nazwie upolujgnoja.pl, oferujący niemałe pieniądze za każde zdjęcie z życia prywatnego redaktora i jego rodziny. Zaczyna się polowanie na naczelnego, który ma teraz związane ręce i nie może się bronić. W końcu niejednokrotnie udowadniał, że prywatność mogłaby dla niego nie istnieć.

Kto poluję na Lebiodę i dlaczego? Dowiecie się tego z lektury Fak maj lajf. Śmieję się, że nie jest to książka dla optymistów. Nie obnaża jednak tajemnic i praktyk stosowanych w mediach, o których wcześniej bym nie wiedziała – sądzę, że Wy też nie jesteście tak naiwni. Jednak w zabawny i cyniczny sposób opisuje realia tabloidów, a także dialog między światem mediów i rzeczywistością ich czytelników. W gruncie rzeczy u Kąckiego mają one ze sobą wiele wspólnego.

Fak maj lajf - powieść o życiu mediów, brukowców, celebrytów


Fot. Katarzyna Lepianka, Paulina Rudnicka


Comments

 1. Siostry Andrzejewskie Odpowiedz

  Ciekawy tytuł! 🙂

  SiostryAndrzejewskie

 2. Barbara Odpowiedz

  Prośba o informacje co masz na sobie na powyższych zdjęciach. Może wrzucisz dokładniejsze zdjęcia tej stylizacji? Pięknie się prezentuje.

  • kapuczina Odpowiedz

   Dziękuję 😉 Cały zestaw pojawi sie na blogu w następnym tygodniu. Ten genialny płaszcz jest polskiej marki Pro-be: http://pro-be.com/tag-produktu/wiosna-lato-2017/.
   Sukienka: Reserved,ale kupiona wieki temu
   Okulary: Muscat (również polska marka)
   Bransoletki: Daniel Wellington i Lilou
   Zegarek: standardowo Daniel Wellington

 3. http://fajne-buty.com.pl/ Odpowiedz

  czy to nie ten sam autor, który napisał serię „Pokolenie Ikea”?

  • kapuczina Odpowiedz

   Jeśli nic się nie zmieniło, autor „Pokolenie Ikea” pozostaje anonimowy, więc trudno powiedzieć 😉

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.