PIERWSZE MIESZKANIE, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym (CZ. I)

Wywiad z Karolem Kardasińskim - kupno mieszkania

Wywiad z Karolem Kardasińskim, moim doradcą finansowym

Odkąd się przeprowadziłam, na blogu pojawił się nowy dział: MIESZKANIE. Co jakiś czas piszę tutaj o remoncie albo tematach związanych z wystrojem wnętrz. Uznałam jednak, że warto cofnąć się do samego początku – momentu, kiedy kupowałam swoje pierwsze mieszkanie. Wiem, że wielu z Was marzy o własnych czterech kątach. Ja sama, kiedy ponad rok temu zaczynałam śledzić ogłoszenia, byłam totalnym laikiem. Moja sytuacja ekonomiczna też nie wyglądała najciekawiej. Wiedziałam tylko, że chcę mieć swoje lokum w centrum i muszę znaleźć je do końca bieżącego roku (miałam więc zaledwie trzy miesiące). W pewnym momencie poznałam wszystkie oferty na rynku nieruchomości w Gdańsku, wszystkie dzielnice i rozkład planu ulic.

W dzisiejszym poście nie planuję jednak radzić Wam, w jaki sposób dokonać wyboru mieszkania i na co zwrócić uwagę, choć nie wykluczam, że taki wpis może się pojawić w najbliższym czasie. Chciałabym za to skupić się na problemie, który – w moim odczuciu – spędza sen z powiek wielu młodym osobom, planującym zakup pierwszego mieszkania. Są nim oczywiście finanse. Problem nie występuje, kiedy dokonujemy zakupu za gotówkę. Jednak nie oszukujmy się – zazwyczaj jest to kredyt hipoteczny.

Zwykle staram się unikać tematów związanych z pieniędzmi, bo nie lubię, kiedy ktoś zagląda mi do portfela, ale w tym wypadku zrobię mały wyjątek. Powiem krótko – na pewno nie miałam z górki ze swoim kredytem. Biorąc pod uwagę to, czym się zajmuję, czyli blogowaniem, nie jestem najbardziej wiarygodną kandydatką dla banków. Mimo to, dzięki pomocy mojego dobrego kolegi i doradcy finansowego, udało mi się ten kredyt otrzymać. O ile za pierwszym razem nie było łatwo, to za drugim dostanie kredytu graniczyło z cudem. Po 6 miesiącach starań i nerwów mogę powiedzieć, że się udało i tym samym przedstawić Wam mojego cudotwórcę. A skoro już mam do niego kontakt, postanowiłam – po pierwsze – przepytać go i podzielić się z Wami informacjami, których sama nie posiadałam jeszcze rok temu, a których na próżno szukać w sieci. Po drugie – polecić Wam jego usługi, jeśli będziecie rozważać zakup nieruchomości. Nie jest to wpis sponsorowany. Przed Karolem konsultowałam się z pięcioma innymi pośrednikami, z których czworo spisało mnie na straty. Nie bez przyczyny więc to z nim przeprowadziłam ten wywiad i to jego pomoc gorąco Wam polecam.

Wywiad jest dość długi, dlatego podzieliłam go na dwie części – drugą możecie przeczytać TUTAJ. Kontakt do Karola znajdziecie na dole wpisu.

Wywiad z Karolem Kardasińskim - kupno mieszkaniaWywiad z Karolem Kardasińskim - kupno mieszkania

 • Chcę kupić mieszkanie. Jeśli mam gotówkę, sprawa jest dość oczywista. Wystarczy, że znajdę nieruchomość, która będzie odpowiadała moim oczekiwaniom i możliwościom finansowym. Jak wygląda procedura w przypadku kredytowania – od czego powinnam zacząć?

Przede wszystkim ludzie, którzy mają gotówkę, są biznesmenami, inwestorami i często decydują się na zakup mieszkania na kredyt, ponieważ jest to obecnie najtańsza forma pożyczki pieniądza. Zasoby gotówki dzięki swojej płynności decydują się obracać w inny sposób. Jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania, to przed rozpoczęciem poszukiwań warto udać się do doradcy, aby sprawdzić swoją zdolność kredytową. Unikniemy straty czasu na poszukiwania nieruchomości, na którą nas może być po prostu nie stać.

 • A kalkulatory internetowe? Wielokrotnie z nich korzystałam i zawsze pokazywały mi inne dane. Chyba nie są wiarygodne?

Oczywiście, że nie są. Dodatkowo odsyłają nas na strony banków lub para-banków, proponując pożyczkę na kliknięcie myszką. Niestety jeszcze w Polsce to tak nie działa.

 • Co jest bardziej opłacalne dla klienta – korzystać z usług pośrednika czy starać się o kredyt samodzielnie? Czym zajmuje się pośrednik kredytowy?

Oczywiście można wybrać się samemu do 5-6 banków, odbyć z każdym doradcą rozmowę na temat oferty. Każdy z nich sprawdzi też zdolność kredytową klienta, ale nie oszukujmy się – na każdą taką wizytę potrzeba przynajmniej godziny czasu, a potem po powrocie do domu i tak pojawią się dodatkowe pytania. Doradcy bankowi w ciągu dnia obsługują zdecydowanie większą liczbę klientów i nie można tutaj mówić o indywidualnym podejściu. Mają też wytyczne sprzedażowe, które nakładają na nich obowiązek oferowania np. kredytu z ubezpieczeniami, które często nie są w ogóle potrzebne.

Pośrednik daje nam wygodę, że zorganizuje wszystko za nas, jest pod telefonem i odpowie na wszystkie pytania na dowolnym etapie procesu kredytowego. Często nawet na spotkanie przyjedzie do nas do domu, odbierze dokumenty od dewelopera czy pracodawcy. Wszystko to w ramach wynagrodzenia, które i tak pobrałby od nas bank (w formie prowizji albo ubezpieczenia), więc można powiedzieć – bezpłatnie dla klienta. Oczywiście istnieją pośrednicy kredytowi, którzy poza obowiązkową prowizją bankową pobierają za swoje usługi dodatkową opłatę od klienta, jednak ja tej zasady nie praktykuję.

Wywiad z Karolem Kardasińskim - kupno mieszkania

 • Patrząc na Twoje doświadczenie, kto najczęściej stara się o kredyt?

Na pewno osoby młode, które chcą jeszcze skorzystać z programu MdM. W ciągu ostatnich 3 lat funkcjonowania tego programu stanowili oni zdecydowanie największą grupę moich klientów.

 • No właśnie, MdMy – są czy ich nie ma? Jak długo jeszcze można starać się o dopłatę?

Są, ale tutaj radzę się spieszyć! 400 mln złotych z puli na rok 2018 już praktycznie wykorzystano. Lada moment Bank Gospodarstwa Krajowego zamknie pulę pieniędzy do rezerwowania w tym roku i pozostanie nam „wyścig” po pozostałe 400 mln zł, na które wnioski będzie można składać od 2 stycznia 2018. Szacuje, że zostanie ona rozdysponowana w ciągu pierwszych dwóch tygodni stycznia. Na rok 2019 program MdM nie jest przewidziany. Podsumowując, jeszcze przez około 2 tygodnie możemy składać wnioski na MdM z puli tegorocznej, na pozostałe środki przyjdzie nam czekać do stycznia 2018 roku i uczestniczyć w „wyścigu szczurów”.

 • Dla porządku, tym z czytelników, którzy nie mieli jeszcze okazji usłyszeć o dopłacie MdM, powiedz proszę, czym jest i kto może ją otrzymać.

MdM, czyli Mieszkanie dla Młodych to rządowy program, z którego pomocą małżeństwa czy single mogą zakupić swoje pierwsze własne mieszkanie lub wybudować nieruchomość. Dzięki systemowi dopłat, młodzi ludzie mogą do kredytu hipotecznego otrzymać wsparcie na poziomie co najmniej kilkunastu tysięcy złotych.

 • Jakie są aktualnie zasady odnośnie wysokości wkładu własnego? Jak wysokość tego wkładu wpływa na warunki kredytu?

Od momentu wprowadzenie tzw. Rekomendacji S banki wymagają, aby nasz wkład wynosił 20% wartości nieruchomości (zazwyczaj ceny zakupu). Są jednak banki, które pozwalają na kredytowanie przy 10% wkładzie – stosują jednak tak zwane ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Nie jest to na szczęście wygórowana kwota w skali miesiąca. Są natomiast „bonusy” za wyższy wkład, często w postaci lepszej oferty banku – niższej marży.

Wywiad z Karolem Kardasińskim - kupno mieszkania

Karol Kardasiński
Usługi Finansowe Karol Kardasiński
mail: karol.kardas@gmail.com
tel. 503 550 820

Fot. Angelika Jońca-Morawska

Comments

 1. Madziula Odpowiedz

  Super, że poruszyłaś ten temat. Ja już od kilku lat zaczynam myśleć o swoim mieszkanku. Jeszcze trochę zajmie mi dojście do tego. Nie mogę się doczekać 2 czesci.

 2. B.obi Odpowiedz

  Ten wywiad za szybko się skończył! Kiedy ciąg dalszy?:)

 3. Rodgril Odpowiedz

  Dokładnie urwane akurat w momencie kiedy zaczynają się pojawiać bardziej konkretne odpowiedzi całą resztę można odszukać wpisując definicję chociażby MDM w google 😛

 4. matipl Odpowiedz

  Pisząc o:
  > Oczywiście można wybrać się samemu do 5-6 banków
  najlepiej od razu dodać informacje na temat scoringu i BIK-u. I przestrzec czytelników, aby podczas takich wstępnych rozmów/ofert niczego w banku nie podpisali (zgoda o odpyt BIK).

 5. Mariusz Odpowiedz

  Jeśli chodzi o kalkulatory to częściowo się nie zgodzę, bo tutaj https://hipoteki.net/kalkulator-kredytu-hipotecznego/ uzyskałem bardzo zbliżony wynik do wysokości faktycznego kredytu (hipotecznego), który wziąłem we wrześniu.Chociaż co do pożyczek, pełna zgoda z panem Karolem, nie wyszukuję, ale nie ufałbym. Jakieś uprzedzenie do biznesu budowanego na pożyczaniu pieniędzy.

 6. Patrycja Odpowiedz

  Dzięki za poruszenie tematu. Zawsze wydaje mi się on skomplikowany. Chcąc zainwestować w nowe apartamenty warszawa trzeba niestety liczyć się, że nie będzie tak łatwo jak to się wydaje.

 7. Michał z BlogKredytowy.pl Odpowiedz

  Ustawa zakazuje pobierania opłaty od klientów przez pośredników, jeśli pobierają ją od banków. Ustawa ponadto wprowadziła szereg ciekawych rozwiązań w zakresie wcześniejszej spłaty, długości analizy kredytowej i innych. https://blogkredytowy.pl/ustawa-o-kredycie-hipotecznym/

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.