1 grudnia 2016

Przewodnik po Groningen

Groningen - centrum

Zapraszam Was na drugą i ostatnią już część przewodnika po Groningen. W dzisiejszym poście pokażę Wam kilka lokalnych atrakcji. Zdaję sobie sprawę, że jest ich dużo więcej, ale nasz pobyt w Holandii ograniczał się do zaledwie trzech dni. Mój faworyt to St. Geertruids – of Pepergasthuis. Zazdroszczę jego mieszkańcom tak urokliwej scenerii.

Groningen - centrum

PRISENHOF GARDEN

Nad bramą wejściową do tego pięknego ogrodu różanego widnieje łaciński napis, mówiący o tym, że przeszłość przeminęła, zaś przyszłość jest niepewna. Ogród jest położony w najstarszej części miasta. Początkowo znajdował się tam cmentarz. Budynki wokół stanowiły zaś siedzibę biskupa. W czasach napoleońskich mieścił się w nich szpital wojskowy, a następnie rozgłośnia radiowa. Teraz znajdziecie tam piękny hotel i kawiarnię.

Prinsenhof gardenimg_6750-szum2 Prinsenhof garden Prinsenhof garden

ST. GEERTRUIDS – OF PEPERGASTHUIS

Przyznam szczerze, że ten ogród i kompleks budynków podoba mi się dużo bardziej. Pewnie dlatego, że nie jest idealnie „uczesany”. Przypomina trochę zaczarowany ogród, do tego pełen złotych, jesiennych liści. Znajduje się w nim ujęcie wody pitnej – w przeszłości jedno z nielicznych. Wykorzystywano je jednak do innych celów niż wskazywałoby przeznaczenie, mianowicie – produkcji piwa. Dawniej kompleks służył za dom pielgrzyma. Dziś został zaadaptowany na budynki mieszkalne.

St. Geertruids – of Pepergasthuis St. Geertruids – of Pepergasthuis St. Geertruids – of Pepergasthuis St. Geertruids – of Pepergasthuis St. Geertruids – of Pepergasthuis St. Geertruids – of Pepergasthuis St. Geertruids – of Pepergasthuis St. Geertruids – of Pepergasthuis

MARTINI TOWER

Jest to czwarta co do wysokości wieża w Holandii (ma 97m), która stanowi część kościoła z XIII wieku. Została jednak wybudowana osobno. Ma 260 schodów, więc wejście na szczyt zajmuje trochę czasu i pozwoli Wam spalić nieco kalorii. Na wieży znajdują się aż 62 dzwony. Największy z nich waży około tony!

Martini Tower Martini Tower

GRONINGER MUSEUM

Ten postmodernistyczny budynek składa się z trzech pawilonów i uchodzi za najnowocześniejszy tego typu obiekt w kraju. Znajduje się naprzeciw zabytkowego dworca kolejowego i jest położony na specjalnej kładce na kanale (częściowo zatopiony w wodzie). Został zaprojektowany przez Alessandro Mendiniego , otwarty w 1874 i odnowiony 6 lat temu. Mieści się w nim muzeum sztuki nowoczesnej. Zobaczycie tam projekty duetu projektantów Viktor&Rolf, dzieła Andy’ego Warhola czy rzeźbę Marca Quinna.

Groninger Museum Groninger Museum Groninger Museum Groninger Museum Budynek dworca w Groningen

Jeśli nie czytaliście pierwszej części przewodnika po holenderskim Groningen, zapraszam TUTAJ.

Dołącz do dyskusji! 3 komentarzy

  1. Pięknie wygląda to miasto.

    Odpowiedz
  2. Piękne zdjęcia, aż chce się odwiedzić to miasto!

    Odpowiedz
  3. Super zdjęcia. Te domki jak z bajki. Obłędne. I Ty jak zwykle super wyglądasz. Naprawdę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.