10 rzeczy, których nie wiedzieliście o Pradzie

IMG_3248

„Powiedz mi jak się ubierasz, a powiem Ci jak bardzo jesteś inteligentny” – to hasło, na którym opiera się filozofia domu mody Prada. Jest także wyrazem poglądów samej Mucci, wnuczki założyciela marki, o której wiemy stosunkowo niewiele, ponieważ na co dzień unika blasków fleszy. Właśnie po to, by przybliżyć Wam jej sylwetkę, powstał ten post. Poniżej znajdziecie ciekawostki z życia prywatnego i zawodowego projektantki, te które dla mnie wydały się najbardziej interesujące. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej, polecam lekturę książki „Prada. Obyczajowy fenomen”.

IMG_3252

Historia rodziny i marki Prada

 • Wszystko zaczęło się wiosną 1913 roku, kiedy Mario Prada, czyli dziadek Mucci, otworzył sklep w słynnym pasażu handlowym Galeria Wiktora Emanuela. Prowadził go wraz ze swoim bratem, dlatego sklep widniał pod szyldem „Fratelli Prada”. Znalazły się tam początkowo torby, walizki oraz kuferki.
 • Muccia zawsze chciała studiować kierunek artystyczny, ale rodzice mieli inną wizję na jej przyszłość. Trochę na przekór im, a trochę z przypadku, w trakcie studiów, zgłosiła się na lekcje pantomimy.
 • W latach 70. Prada udała się do Chin Mao Tse Tunga. Do domu wróciła z legitymacją Włoskiej Partii Komunistycznej. Ta podróż zostawiła w niej niezatarty ślad. Po studiach stanęła przed dylematem. Z jednej strony miała tytuł magistra na Wydziale Nauk Politycznych i chciała działać na rzecz społeczeństwa. Z drugiej zaś – ogromną chęć podążania biznesowymi śladami swoich przodków oraz pasję, jaką jest moda. Ostatecznie wybrała drugą opcję.
 • Prada jaką znamy dziś powstała za sprawą Mucci Prady oraz Patrizia Bartelliego. Poznali się oni 10 czerwca 1977 roku w niesamowitych okolicznościach. Muccia udała się wtedy na międzynarodowe targi wyrobów skórzanych MIPEL, gdzie znalazła stoisko, na którym sprzedawano torebki łudząco przypominające te produkowane przez jej rodzinną firmę. Paradoksalnie to spotkanie połączyło zawodowo i prywatnie 29-letnią Muccię i 31-letniego Patrizia.
 • Po ośmiu latach życia razem Patrizio i Muccia wzięli ślub (w walentynki!!!). Mają dwójkę dzieci. Lorenzo urodził się w 1988 roku, kiedy Prada miała 40 lat. Julio przyszedł na świat dwa lata później.
 • Przez całe życie, Mucci i jej rodzinie towarzyszy nie tylko sama moda, ale przede wszystkim sztuka. Projektantka założyła nawet fundację wspierającą artystów. Jednym z nich jest Carsten Höller, który zbudował zjeżdżalnie łączącą gabinet Mucci z dziedzińcem siedziby Prady. Według zamysłu twórcy, instalacja ma wywołać u odbiorcy poczucie dezorientacji i zmusić go tym samym do stawiania sobie pytań o cel i kierunek własnego życia.

Wizerunek Mucci / Moda

 • Włosy to najważniejszy z elementów wizerunku Mucci. Z jednej strony są swoistym podpisem, znakiem firmowym. Z drugiej zaś – najlżejszym z przejawów buntu przeciwko surowemu dogmatowi mediolańskiego stylu panienki z dobrego domu.
 • Innym elementem charakterystycznym dla Prady są spódnice: monumentalne, niekrępujące ruchów, dalekie od kanonów aktualnej mody. W latach 90., kiedy projektantka ponownie zaprezentowała na wybiegu spódnice do kolan, zaczęto mówić o spódnicach długości Prada.
 • Muccia nie akceptuje ani rajstop ani pończoch. Inaczej sprawa się ma z podkolanówkami i skarpetkami, które są jej sztandarowymi akcesoriami.
 • Istnieje przekonanie że Miu Miu to tańsza, a przez to także gorsza linia marki Prada. Muccia sprzeciwia się temu poglądowi. Kobieta Miu Miu to ta, którą sama chciałaby być, ale do końca nie potrafi. By podkreślić wagę tej linii, pokazuje kolekcję na paryskim wybiegu.

Comments

 1. Fashion Drift Odpowiedz

  Post zachęcający do przeczytania książki – fakty, które wymieniłaś sprawiają, że chce się czytać jeszcze i jeszcze :))

 2. Malwina Odpowiedz

  Mnie się wydaje, że nie wiem o wiele więcej niż te dziesięć rzeczy. Pierwsza myśl – „to Prada ma imię”. Ach, taka ignorancja.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.