12 października 2015

Bartosz Zadurski o sztuce masażu

Rozmowa z Bartoszem Zadurskim o sztuce masażu

Jakiś czas temu Bartosz (z Holistic Massage) napisał do mnie z zaproszeniem na masaż. Im dłużej rozmawialiśmy, tym bardziej interesujący wydał się dla mnie ten temat. Jego podejście do zawodu jest bardzo bliskie teorii work life balance i slow life. Zresztą nawet historia życiowa Bartka – bardzo młodego właściciela dużej firmy, który porzuca ją, by zająć się swoją pasją – wydaje się być bardzo inspirująca. W związku z tym postanowiłam przeprowadzić z nim krótki wywiad i podzielić się nim z Wami w tym poście.

 • Opowiedz o swojej ścieżce życiowej i zawodowej – czym zajmowałeś się wcześniej, i jak to się stało, że zacząłeś masować?

Pochodzę z trzeciego pokolenia rodziny fryzjerskiej, moja przygoda z tą dziedziną rozpoczęła się, gdy w 2007 roku założyłem internetową hurtownię fryzjerską, która w krótkim czasie stała się liderem w branży. Przez wiele lat rozwijałem ten biznes, który ostatecznie sprzedałem w zeszłym roku. W 2013 roku pod wpływem wieloletniego doświadczenia i zainteresowania rozwojem osobistym otworzyłem firmę szkoleniową, w której dzieliłem się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z biznesem, efektywnością pracy opartej na skonkretyzowanych celach. Rok później zacząłem oficjalnie masować i przeprowadzać warsztaty pracy z ciałem, a w tym roku rozszerzyłem to także o prowadzenie praktyki tańca spontanicznego.

Masowanie od wielu lat było czymś, co sprawiało mi przyjemność. W 2011 roku skończyłem kurs I stopnia masażu, od tego czasu ukończyłem wiele warsztatów masażu w Polsce i Indiach, jednak w początkowym okresie masowałem wyłącznie znajomych. W zeszłym roku zacząłem robić to oficjalnie pod marką Holistic Massage.

 • Masz holistyczne nastawienie do masażu, co oznacza, że nie pracujesz tylko z ciałem, ale też na głębszych partiach energii. Co to znaczy?

Koncepcja holistyczna zakłada podejście całościowe. Ja pracuję z ciałem i duchem. Bardzo często podczas masażu uruchamiają się wewnętrzne procesy, otwierają się różnego rodzaju emocje, co może prowadzić do uzdrowienia.

Ciało zawiera informacje o naszej historii, w ciele zapamiętane są nasze emocje, traumy. Poprzez świadomą pracę możemy nad tym pracować. Często przychodzą do mnie klienci z przewlekłymi bólami, na które nic im nie pomaga lub pomaga tymczasowo. Wtedy zalecam masaż rozbrajający, w którym poprzez uciskanie bolących (i nie tylko) punktów na ciele można wejść głęboko w emocje i traumy zapisane w ciele i je „rozbroić”. Najczęściej po takiej sesji ból zaczyna zanikać.

Pozytywne skutki masażu - wywiad.

 • Opisz proszę masaże, które wykonujesz.

Poza masażem rozbrajającym, który opisałem wcześniej, wykonuję obecnie masaż ajurwedyjski – Abhyanga, który jest masażem relaksacyjnym, oczyszczającym i harmonizującym, masaż tantryczny, który skupia się na pracy energetycznej z energią seksualną, masaż intuicyjny oraz masaż relaksacyjny.

 • Twoje działania skupiają się na energii i duchowości. Czy ktoś, kto podchodzi do sztuki masażu bardziej pragmatycznie, szukając odprężenia lub po prostu ukojenia na bolące mięśnie czy plecy, znajdzie to u Ciebie?

Tak, jeśli ktoś potrzebuje relaksu, to masaż relaksacyjny, który m.in. wykonuje, to zapewni. Przy bólach stosuję mocniejsze uciski powodujące rozpuszczenie bólu lub po prostu rozmasowuję bolącą partię mięśni.

 • Mógłbyś polecić kilka prostych sposobów na odprężenie, które można stosować samodzielnie w domu?

Rozciąganie ciała, relaksacyjna muzyka, medytacja.

Holistic Massage

 

Dołącz do dyskusji! 3 komentarzy

 1. Masaż by mi się przydał.

  Odpowiedz
 2. Każdy masaż jest wspaniały. Dzięki za ten artykuł.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz